Ales & Papica

Ez a könyv kettőnk munkája, és sokunk tapasztalata. Megvásárolható a Szalay könyvek webshopjában. 

Belépés

Bejelentkezés

Youtube csatorna

Hold2

Tatonka Flying Fox Cub 19 vs. Quechua Bionnassay 22, avagy a táskák harca

 


Ha az ember kimegy a természetbe, nem mindig egy hétvégére, több napra, nem mindig nagy táskával megy. Kell, hogy legyen egy kisebb, egy egynapos túrákra is alkalmas hátizsák.

És mivel lassan közeleg az ősz, az iskolakezdés, úgy gondoltuk, hogy kellene egy táska, az kisebb túrákra és mindennapi használatra, amiben akár iskolába/munkába is nyugodtan tudunk menni. Kompromisszumot akartunk kötni, szerettünk volna elfogadható áron, minőségi terméket. Ehhez két különböző túraáruházba a Decathlonba (Quechua) és a Mountexbe (Tatonka) látogattunk el, és egy-egy első ránézésre hasonló feladatkörű, illetve azonos árkategóriájú városi-túra modellt vásároltunk meg.

Így született meg eddig az oldalon elsőként, egy (pontosabban két) táskateszt.

(Azt pedig, hogy kinek melyik a jobb, azt mindenki maga döntse el.)

Tatonka Flying Fox Cub 19:

Első ránézésre megfogott, ez egy igen kellemes, világos-sötét zöld színű modell. (A képekkel ellentétben tényleg világos-sötét zöld…) Kicsit szélesebb, zömökebb modell, mint a Bionnassay, de hát ezt nem is hegymászásra tervezték 


Maga a táska első ránézésre jó minőségű, látszólag minden a „helyén van.”

A külseje egy Textreme 6.6 nevű, látszólag erősanyag, belül műanyagozva a vízhatlanság miatt. Érdekes, hogy a táska több pontján is feltűnnek a fényvisszaverő csíkok, ez, a városi használatot erősíti. Ami már rögtön látszik, az az, hogy jóval több zsebe van, mint a másik táskának. Oldalt két nagy hálós zseb az italoknak, apróságoknak. A táska elején egy gumis összehúzható rész van (talán a polifoamnak vagy dísznek?), illetve két zseb is van, egy kisebb és egy nagyobb. A picibe maximum egy pénztárca, egy telefon és pár apróság fér bele, míg a nagyobb az méretes, tényleg sok minden elfér benne. A nagynak a hátránya azonban, hogy a zipzárt csak az oldalpánt kikapcsolása után tudjuk teljesen lehúzni, ez menet közben macerás lehet. (Ellenben a mindennapi használatban praktikusabb.)


Belül egyterű, csak az alján van kettéválasztva, ez akkor praktikus, ha egy két könyvet és füzetet nem szeretnénk, mondjuk a szendvicseinkkel utaztatni. Illetve, ezen a kis válaszfalon egy apró zseb is található, zsebkendőnek, egyéb apróság (egészségügyi felszerelés) tárolására kifejezetten alkalmas. A belső tér extrája pedig fent, a zipzár alatt egy műanyag kulcstartó karabiner. Bevallom, ezt még sohasem használtam.

Mint ahogy eddig láttuk, a táska mindenben megfelel egy általános felhasználású hátizsáknak, de hogyan teszik alkalmassá túrázni?

Hááát, nem igyekeztek túlságosan. A hátat a szokottnál jobban kipárnázták, de ez viszonylag puha, és nem vehető ki. Ezen kívül a táskára raktak egy mell és egy derékpántot, ezek túrán tényleg jól jönnek.


A vállpántok kissé párnázottak, illetve található rajtuk a kéz pihentetésére szolgáló fülecske is, azonban ebbe egyszerre, kényelmesen, csak két ujj fér be.

Ár: 8.000-9.000 forint (akcióban 6.000)

Garancia: ½ év (!)

Előnyök: közepesen vízálló, roppant könnyű, fényvisszaverő csíkok, sok zseb, igényesebb (szebb) kidolgozás

Hátrány: kifejezetten városi modell, enyhén túrásítva (hát ill. a pántok gyengébb kialakítása)

Quechua Bionnassay 22:

Szép, kissé nyújtott forma, nekem ez is igen hamar megtetszett. Azonban sokaknak feltűnhetett elsőre, hogy ezt a táskát a gyártó hegymászó-alpinista hátizsáknak hirdeti, és az „alakja” is ezt erősíti meg. Egyszerű: ez tetszett a legjobban, és ezt találtam egy kicsit terepesnek és egy kicsit városiasnak.


Első ránézésre észrevehető a táska elején az ezernyi bújtató, fülecske. Ez az alpinista felhasználásra való, kötelet, karabinert, jégcsákányt, mittudomén… lehet oda tenni. Azonban ezek túrázáshoz,bushcrafthoz is jól jönnek, mivel túrabotot, a kedvenc fokosunkat vagy a baltánkat éppúgy könnyedén rögzíthetjük. Az alpinista jellegéből következik, hogy oldalzsebei, illetve egyéb kiálló dolgok nincsenek, így a táska sokkal egységesebb, sokkal inkább egy „tömb”, mint a Tatonka.

Mindösszesen (!) egy zseb van rajta, az elején, ez kb. akkora, mint a másik hátiszák nagyobbik zsebe. Mivel előröl nyílik a zseb, ezért menet közben nem kell az oldalpántokkal szórakozni.

A táska anyaga Ripstop poliamid, az oldalrészein a táskának pedig méhsejtes díszítésű, igen erős műanyag van. Ami feltűnik az az, hogy az előző táskával szemben érezhetően sokkal brutálisabb. Nehezebb, erősebb, vastagabb az anyag, és belül nem olyan esztétikus a kidolgozása. Ezt erősítik meg a kesztyűben praktikus, hatalmas zipzárok, illetve a zipzár fogainak a gumírozása. Ez, inkább túratáska.


A belső rész szintén egyterű, bár itt jóval magasabb a nyitott zseb, a víztartály miatt. Ugyanis a táskába, a másikkal ellentétben, helyezhetünk Camelbak rendszerű víztartályt, ez roppant hasznos lehet túrák és sziklamászások alkalmával. Itt megemlíteném, hogy a táska tetején, a szívócső kivezetője neoprénes, valószínűleg a jobb hőszigetelés végett.

A táska háta lényegesen keményebb, félmerev, a bélése kivehető. A vállpánt is vastagabb, keményebb, rajta a fülek is jóval nagyobbak, ide már az egész tenyerem kényelmesen befér.

A derékpánt is vastagabb, mint az előző modellnél, illetve természetesen itt is van mellpánt.

Ár: 6.500 forint (kék termék)

Garancia: 5 év (bár a pénztárnál csak kettőt adtak hozzá, reklamálni kell az információnál, és ráírják a blokkra)

Előnyök: vízálló, egyértelműen túrásabb modell, camelbak befogadására alkalmas, jobb hát- és pántrendszer

Hátrány: elég hangosan zörgő zipzárok, kevésbé igényes belső tér, kevés zseb

KunEmber